Pożyczki z parabanku – co warto o ich wiedzieć?

Wiele osób w naszym kraju jest zadłużonych w bankach. Coraz chętniej korzystamy z kredytów bankowych. Nie wszystkie jednak osoby mają szansę je dostać. Po odmownej decyzji banku decydują się na pożyczkę z parabanku. Co warto o tych instytucjach wiedzieć? Na co zwracać uwagę korzystając z ich usług?

Parabank – co to za instytucja?

Parabanki mogą świadczyć usługi finansowe, ale nie są to banki. Większość z nich zajmuje się jedynie udzielaniem pożyczek pozabankowych. Są jednak i takie, które dodatkowo oferują produkty, które są zbliżone do oferowanych przez banki lokat. Produkty oszczędnościowe oferowane przez parabanki zostały przez nie nazwane kontraktami lokacyjnymi. Zawierania tych kontraktów jest niezgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem. Przyjmowanie depozytów od klientów to czynność, którą zgodnie z prawem mogą wykonywać w Polsce tylko i wyłącznie banki.

Składanie depozytów pieniężnych w parabankach  bywa dla klientów bezpieczne. Nie są one bowiem objęte ochroną, którą bankowym lokatom zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Działalność parabanków nie jest kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Decydując się na założenie w nich kontraktu lokacyjnego robimy to na własną odpowiedzialność; kiedy instytucja ta okaże nie nie wypłacalna nie mamy szans na odzyskanie ulokowanych w niej pieniędzy.

Dla kogo są pożyczki z parabanku?

W 2015 roku rząd wprowadził specjalną ustawę antylichwiarksą, która reguluje: wysokości pozaodsetkowych opłat, maksymalną wysokości odsetek kapitałowych oraz odsetki za opóźnienie.  Dzięki temu, klienci nie muszą się już obawiać ukrytych koszów w umowie, czy też niezwykle wysokich opłat za opóźnienie spłaty. Dzięki temu wiele nieuczciwych firm zniknęło z rynku a te, które są starają się o klientów. Warto pamiętać, że pożyczki z parabanków są udzielane na znacznie niższe kwoty niż w banku. Zazwyczaj są to kwoty od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Również ich okres spłaty chwilówki jest znacznie krótszy i nie przekracza 60 dni. Jednak z takich pożyczek mogą korzystać osoby, które nie dostaną normalnego kredytu, np. ze względu na negatywną historię kredytową lub brak stałego zatrudnienia.

Jak bezpiecznie pożyczać w parabanku?

Naszą czujność powinna wzbudzić firma, która jeszcze zanim podpiszemy z nią umowę żąda od nas pieniędzy. Wiele parabanków pobiera od swoich klientów opłaty przygotowawcze lub prowizje, a na koniec odmawia im przyznania pożyczki ze względu na niską zdolność kredytową. Żądanie opłat przed podpisaniem umowy powinno nas skłonić do zrezygnowania z usług firmy. Także firma, która nie chce udostępnić do przeczytania umowy nie zasługuje na zaufanie. Uważajmy także na oprocentowanie pożyczek udzielanych przez parabanki. Większość z nich oferuje pożyczki bardzo wysoko oprocentowane, do tego dochodzą jeszcze równie wysokie dodatkowe koszty. Więcej informacji o zdolności kredytowej znajdziesz w artykule – Dlaczego zdolność kredytowa jest taka ważna.