Kiedy można zostać wpisanym do KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników jest jednym z największych biur informacji gospodarczej w naszym kraju. Platforma ta pozwala na uzyskanie informacji na temat nieuregulowanych zobowiązań swoich, firm i innych konsumentów. Wystarczy założyć konto na stronie KRD, zweryfikować swoją tożsamość i pobrać szczegółowy raport.

KRD czyli Krajowy Rejestr Dłużników to instytucja zbierająca dane osób, które z różnych przyczyn zalegają ze spłatą rat kredytowych lub pożyczki. Informacje te stanowią podstawę naszej wiarygodności kredytowej i historii kredytowej. Jeśli nie posiadamy pozytywnej wiarygodności finansowej to bank odrzuci nasz wniosek. Negatywny wpis w rejestrze dłużników może zostać usunięty, jeśli tylko uregulujemy swoje zadłużenie. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przypadku osób planujących zaciągnąć kredyt, gdyż bycie postrzeganym jako dłużnik sprawia, że stajemy się w oczach banku niewiarygodnym klientem.

Kto i za co może wpisać nas do KRD?

W Krajowym Rejestrze Dłużników gromadzone są wszystkie dane dotyczące sytuacji finansowej osób fizycznych, konsumentów i firm. Nikt oczywiście nie może wpisać nas bezpodstawnie do takiego rejestru. Na czarną listę dłużników trafiają osoby, które nie dopełniły warunków spłaty zobowiązania finansowego. Zobowiązanie to musi być efektem stosunku prawnego, czyli umowy pisemnej lub ustnej. Spłata nie została uregulowana przez ponad trzydzieści dni, a jej łączna kwota wobec wierzyciela wynosić co najmniej dwieście złotych. Ważne jest także to, aby minął przynajmniej miesiąc od listownego poinformowania dłużnika o wpisaniu go na listę. Oczywiście jeżeli spłacisz swoje zobowiązanie w wyznaczonym terminie, nie musisz się tego obawiać.

Sprawdź również informacje na temat Biura Informacji Kredytowej.

Przyczyny wpisania na listę Krajowego Rejestru Dłużników

Wiele przyczyn może być podstawą do wpisania nas do Krajowego Rejestru Dłużników. Znaleźć można się na czarnej liście z powodu braku spłaty pożyczek i rat kredytowych, zwlekania z opłaceniem faktury w wyznaczonym terminie, nieuregulowanych zasądzonych świadczeń alimentacyjnych. Do KRD można trafić za brak spłaty rachunków za korzystanie z usług takich jak dostarczanie wody, gazu czy energii elektrycznej. Brak spłaty mandatu również może przyczynić się do tego, że znajdziemy się na liście dłużników. To samo dotyczy braku spłaty opłat urzędowych wystawionych przez np. ZUS czy US. Widnienie naszej osoby w Krajowym Rejestrze Dłużników może skutkować tym, że nie otrzymamy pożyczki ani kredytu. Odmowa może nas spotkać także w przypadku chęci zawarcia umowy na abonament.