Dlaczego zdolność kredytowa jest taka ważna

Zdolność kredytowa to algorytm, z którym musi liczyć się każdy, kto ubiega się o kredyt czy pożyczkę. Może ona pomóc uzyskać finansowe wsparcie, jak i zaprzepaścić szansę na jego pozyskanie. Dlaczego banki i firmy pożyczkowe tak duże znaczenie przypisują zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to jeden z algorytmów badany przez instytucje pożyczające pieniądze na procent. Jest ona wyliczana na podstawie obiektywnych czynników i mówi o tym, czy kredytobiorca ma realną możliwość spłacenia zaciągniętego długu w wyznaczonym w umowie pożyczkowej terminie. Najważniejsze czynniki wpływające na zdolność kredytową to:

  • dochody oraz ich źródło,
  • koszty utrzymania,
  • aktualne zobowiązania finansowe,
  • historia kredytowa,
  • dane klienta takie jak: wiek, stan cywilny, wykształcenie, zawód, ilość osób na utrzymaniu.

Powyższe kwestie bezpośrednio wpływają na możliwość terminowej spłaty, nic więc dziwnego, że banki szczegółowo je analizują i przekładają na zdolność kredytową.

Sprawdź czym różnią się instytucje finansowe – Bank czy Parabank? Co wybrać?

Dlaczego banki analizują zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest dla banków istotną informacją, bowiem mówi o tym, jakie ryzyko ponoszą, pożyczając pieniądze. Aby ryzyko to ograniczyć w znacznym stopniu, pożyczek czy kredytów udzielają tylko osobom o wysokiej zdolności kredytowej. Minimalizuje to ryzyko związane z prowadzoną przez nich działalnością. Osobom, których zdolność kredytowa jest niewystarczająca, wydawana jest decyzja odmowna. Banki mogą też zaproponować kredyt lub pożyczkę o niższej wysokości.

Zdolność kredytowa: jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa do kredytu czy pożyczki pozabankowej jest wyliczana przez instytucje finansowe samodzielnie, jednak można ją też sprawdzić też samemu. W tym celu można się posłużyć kalkulatorami online, które wyliczą ją automatycznie po podaniu najważniejszych danych o swojej sytuacji finansowej i zawodowej. Z kalkulatora zdolności kredytowej najlepiej skorzystać jeszcze przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy zdolność jest wystarczająca, aby uzyskać wsparcie lub też jakie działania należy podjąć, aby poprawić swoją zdolność kredytową.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o pożyczkach z parabanku.

Zdolność kredytowa a szybkie pożyczki

Osoby nieposiadające wysokiej zdolności finansowej często sięgają po chwilówki na dowód. Ich uzyskanie nie wymaga udokumentowania zatrudnienia czy wysokości dochodów. Parabanki jednak w inny sposób zabezpieczają swoje interesy, m.in. sprawdzając historię konta czy analizując rejestry dłużników – KRD. Należy pamiętać, że żadna instytucja pożyczkowa czy to bank, czy parabank nie udzieli wsparcia nierzetelnemu klientowi, co do którego zachodzi ryzyko, że nie spłaci on zaciągniętego długu.