Jak BIK wpływa na historię kredytową

Historia kredytowa to pojęcie, z którym najczęściej po raz pierwszy spotykamy się podczas starania się o kredyt czy pożyczkę. Zastanawiamy się wtedy, jaka jest na prawdę nasza historia kredytowa, czy aby na pewno nie mamy żadnych zaległości i rażących opóźnień w spłacie kredytu?

Historia kredytowa

Historia kredytowa to nic innego jak dane zgromadzone na nasz temat przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. W rejestrze BIKu znajdują się wszystkie nasze zamknięte oraz aktualne zobowiązania oraz szczegółowe informacje na temat historii ich spłaty.

BIK zawiera więc zarówno informacje negatywne, jak wszystkie zaległości czy opóźnienia w regulowaniu należności, jak i zdarzenia i informacje pozytywne. W rejestrze znajdują się więc również informacje o przedwczesnych spłatach zobowiązań czy o regularnych i sumiennych płatnościach. Dlatego też rejestr Bik nie zawsze musi oznaczać coś negatywnego.

Zobacz dlaczego warto wcześniej spłacać chwilówki.

Do czego służy Biuro Informacji Kredytowej?

Rejestr ten przede wszystkim ma pomóc bankom i innym instytucjom finansowym w ocenie naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. W ten sposób banki zabezpieczają się przed udzieleniem kredytu osobie, która prawdopodobnie nie będzie spłacać regularnie lub też wcale zaciągniętych zobowiązań.

Osoby, które mają negatywną historię kredytową mogą skorzystać ze specjalnej oferty firm pozabankowej chwilówek bez BIK.

Jakie są zalety BIK i pozytywnej historii kredytowej?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej to coś bardzo ważnego. Jeśli wykażemy, że jesteśmy sumiennymi płatnikami i wywiązujemy się ze swoich zobowiązań, wówczas łatwo otrzymamy kredyt czy pożyczkę. Potrzeba zaciągnięcia kredytu może przecież powstać niespodziewanie. Dobrze mieć wtedy pozytywną przeszłość kredytową.

Brak nieskazitelnej historii kredytowej nie oznacza od razu niepowodzenia. Różne banki różnie podchodzą do tej kwestii. Trzeba jednak liczyć się z tym, że możemy napotkać na problemy w udzieleniu pomocy finansowej. Takie osoby mogą skorzystać z szybkich pożyczek bez BIK.