Czym jest pożyczka prywatna i gdzie można ją otrzymać?

Pożyczka prywatna jest alternatywą dla tej pozabankowej oraz kredytu bankowego. Uzyskać można ją bardzo łatwo, praktycznie bez żadnych formalności. Pożyczka prywatna kusi przede wszystkim osoby zadłużone, z zajęciami komorniczymi, nieposiadające dochodu czy pracujące na czarno. Czym jest pożyczka prywatna i gdzie szukać jej ofert?

Czym jest pożyczka prywatna?

Pożyczka prywatna jest rodzajem zobowiązania finansowego. Udzielana jest ona w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego. W ten sposób możemy pożyczać, zarówno drobne sumy, jak i na bardzo wysokie kwoty. Warunki na jakich udziela się pożyczek prywatnych są dość liberalne. Dzięki temu mogą z nich korzystać wszystkie osoby, który potrzebuje dodatkowej gotówki. Aby zaciągnąć pożyczkę prywatną, nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o zatrudnieniu, dochodach, legitymować się zdolnością kredytową czy dobrą historią zadłużenia. Wnioskodawcy nie są weryfikowani w żadnych bazach. Jedynym warunkiem jest wypełnienie wniosku, podanie swoich danych osobistych i podpisanie umowy. Czasem podmiot udzielający prywatnej pożyczki może stawiać wyższe wymagania, ale jest to rzadko spotykane.

Zobacz, jakie dane w BIK warto sprawdzić.

Kto udziela prywatnych pożyczek?

Prywatna pożyczka może być zaciągnięta u rodziny, przyjaciół, znajomych, jednak najczęściej udzielają jej prywatni inwestorzy. Dysponują oni gotówką, którą mogą pożyczyć od ręki. Ofert prywatnych pożyczek najlepiej szukać w Internecie. Pomocna będzie w tym wyszukiwarka, a także fora internetowe specjalizujące się w tej tematyce. To właśnie na nich byli i obecni pożyczkobiorcy polecają inwestorów, którzy na uczciwych warunkach udzielają prywatnych pożyczek.

Zaciągając zobowiązanie, trzeba również sprawdzić kto opłaca PCC od pożyczki.

O czym pamiętać zaciągając prywatną pożyczkę?

Zaciągając pożyczkę od prywatnego inwestora, należy pamiętać, że na wszelkie sposoby stara się on zabezpieczyć swoje interesy. Zapisy umowy oraz podjęte działania mają go chronić przede wszystkim przed nierzetelnym pożyczkobiorcą, który nie będzie spłacał swoich zobowiązań w terminie. W tym celu każda pożyczka prywatna jest zabezpieczona. Zabezpieczenie mogą stanowić ruchomości (np. samochodu, biżuterii itp.), nieruchomości lub weksle. Najczęściej stosuje się, to ostanie rozwiązanie. Weksel podpisywany jest przez dłużnika i stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot długu, również przed sądem.

Jak wygląda spłata pożyczki prywatnej?

Jedną z głównych zalet pożyczki prywatnej jest możliwość jej dopasowania do indywidualnych potrzeb pożyczkobiorcy. Z osobą, która jej udziela, można ustalić zarówno wysokość pożyczanej sumy, jak i warunki jej spłaty m.in. ilość, wysokość i czas płatności rat. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dużym plusem jest również to, że wysokość odsetek i pozostałych kosztów z prywatnym pożyczkodawcą łatwiej negocjować niż z bankiem czy parabankiem.