Jak zmienią się zasady przyznawania pożyczek ratalnych w czasach pandemii

Epidemia COVID-19 znacząco wpływa na działanie wszystkich firm, również tych udzielających szybkich pożyczek ratalnych. Jednym ze skutków koronawirusa będą nowe zasady przyznawania kredytów i pożyczek ratalnych. Pierwsze zmiany pojawią się już w kwietniu. Dla wielu osób oznaczać one będą trudniejsze otrzymanie pożyczki ratalnej lub kredytu. Problemy napotkają przede wszystkim osoby prowadzące własną firmę oraz pracujące na umowie zlecenie lub o dzieło.

Wzrost kosztów pożyczek ratalnych i kredytów

Wydawać by się mogło, że w dobie pandemii koszty zaciągania pożyczek i kredytów zostaną znacząco obniżone. W praktyce jednak jest zupełnie inaczej. Analizy pokazują, że warunki otrzymania zewnętrznego wsparcia finansowego znacząco się zaostrzą. Oznacza to, że kredyt czy pożyczkę zaciągnąć będzie mogła nieliczna grupa osób. Będą to osoby, które mogą się pochwalić  wyjątkowo dobrą sytuacją finansową. Wzrost kosztów pożyczek ratalnych oraz zaostrzenie warunków ich udzielenia wynika z tego, że firmy pożyczkowe chcą zminimalizować ryzyko niespłacenia długu. W okresie pandemii ryzyko to jest bardzo duże, ponieważ wiele osób traci pracę lub ich pensje są znacząco obniżone. Jeśli chcesz sprawdzić koszt chwilówki, czy pożyczki ratalnej, sprawdź RRSO.

Nowe limity przy pożyczkach ratalnych

Na przyszłych pożyczkobiorców czekają też nowe limity kosztów pożyczek. Koszt pożyczek, których spłata przekracza 30 dni, będą mieć niższe limity do 21% rocznie i 45% w całym okresie kredytowania. Wcześniejszy limit to 55% rocznie i 100% w całym okresie kredytowania. W przypadku pożyczek krótkoterminowych planowane jest wprowadzenie limitu na poziomie 5%.

Sprawdź, więcej na temat pożyczek z parabanku.

Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie wydaje się korzystne dla pożyczkobiorców. W praktyce jednak jeszcze bardziej zaostrzy warunki przyznawania wsparcia przez parabanki. Wynikać to będzie z tego, że firmy pożyczkowe będą chciały pożyczać tylko tym, co do których będą mieć pewność, że są w stanie spłacić długi. Nie będą mogły sobie bowiem pozwolić na to, aby wysokie koszty pożyczek ratalnych pokrywały straty z tych, które nie są regularnie spłacane lub na spłatę nie ma szans.

Zobacz, jak działają duże parabanki w Polsce.

Zaostrzenie warunków w praktyce

Jakie będą nowe warunki udzielania kredytów i pożyczek ratalnych? To w dużej mierze będzie zależeć od instytucji pożyczających środki. Na pewno trzeba się liczyć z tym, że wiele banków podwyższy wymagany wkład własny w przypadku kredytów hipotecznych. Problem z zaciągnięciem pożyczki ratalnej będą mieć też osoby o przeciętnych i niskich dochodach, a także przedsiębiorcy, którzy w okresie pandemii koronawirusa notują spadek dochodów. Tutaj warto wspomnieć, że osoby te nie tylko będą mieć trudności z uzyskaniem kredytu w banku, ale i ze skorzystania z oferty legalnie działających firm pożyczkowych. One również bojąc się lawiny niespłacanych długów, będą zmuszone zaostrzać warunki finansowania. Dla wielu osób oznacza to, że nie będą mogły szybko wspomóc się pożyczką ratalną, co może doprowadzić nawet do całkowitego załamania się domowego budżetu.

Jak wnioskować po pożyczkę ratalną w czasie pandemii?

Zmianą ulegają również zasady wnioskowania o pożyczkę ratalną. Większość firm pożyczkowych zamknęła swoje stacjonarne filie. W związku z tym wniosek składać można tylko zdalnie, wypełniając wniosek online. Dla klientów firm pożyczkowych nie jest to jednak żadnym novum. Już przed pandemią parabanki preferowały obsługę klientów online. Dzięki temu jest ona szybsza, sprawniejsza i bardziej profesjonalna. Zobacz, jak wygląda proces udzielania pożyczki online krok po kroku.